Kdo není na internetu, jako by nebyl. V případě, že podnikáte, to platí dvojnásob. Ať už máte v úmyslu si zřídit e-shop, statickou webovou stránku či třeba pouze blog, jedním z prvních kroků k vytvoření webu je právě doména. Přestože cena za doménu se málokdy vyšplhá do opravdu závratných výšek a obvykle můžeme počítat s částkou pohybující se v řádu desítek až stovek korun, rozhodně není na škodu vybrat cenově výhodnou nabídku. Zejména pak v případě, že máte webů více či web hodláte provozovat dlouhodobě. Jak tedy ušetřit za doménu, aniž byste obětovali kvalitu služeb? To vám poradíme v dnešním článku.
Co je to doména?
V prvé řadě si připomeňme, co je vlastně doména. Doména neboli doménové jméno, je unikátní textový název, který zastupuje číselné vyjádření umístění serveru. Jinak řečeno, jedné se o adresu, která nás zavede na danou webovou stránku, případně se může objevit také v e-mailové adrese účtů, které jsou k webu připojené.
Samotné doménové jméno se skládá z hned několika částí. Po námi zvoleném názvu bez diakritiky následuje koncovka, která sestává ze dvou či více písmen. Typickým příkladem může být národní doména .cz či .sk. Existují však i další typy domén, jako například .info, .biz, .eu či .com.
Jak vybrat registrátora domény?
Pokud bychom se bavili o české národní doméně .cz, zjistíme, že jejím správcem je nic.cz. Toto sdružení však sice spravuje všechny domény s koncovku .cz, ale samotnou registraci domény neprovádí. S tou se musíme obrátit na tzv. registrátora domén, který má přístup do registru domén a spravuje je pro jejich uživatele.
Existuje opravdu nepřeberné množství registrátorů domén – ačkoliv se může na první pohled zdát, že nabízejí prakticky totéž, opak je pravdou. Každý registrátor může mít v nabídce lehce odlišné služby či právě cenu, kterou si za danou doménu naúčtují. Pro obsáhlý přehled všech registrátorů stačí zamířit na web nic.cz, ze kterého se lze rovněž dostat přímo do jednotlivých registračních systémů těchto registrátorů.
Jak ušetřit při registraci domény?
Ačkoliv doména není nijak drahou záležitostí, při jejím dlouhodobém používání (či velkém množství provozovaných webů) se vyplatí hledat způsoby, jak ušetřit. Sáhnout můžeme samozřejmě po bezplatných doménách (zpravidla však 3. řádu), případně také zvolit levnější koncovku či výhodný balíček služeb.
Vyplatí se doména zdarma?
Nabízí se samozřejmě otázka, zda se doména zdarma vůbec vyplatí. Přestože může na první pohled působit možnost bezplatného provozování domény lákavě, je nutné počítat s tím, že se obvykle jedná pouze o doménu 3. řádu. V praxi to znamená, že kromě námi zvoleného názvu domény a koncovky je součástí webové adresy také název domény poskytovatele, tedy ve tvaru názevnašídomény.názevposkytovatele.cz.
To s sebou bohužel nese řadu nevýhod. Nejen, že je pro naše potenciální zákazníky a návštěvníky obtížnější si zapamatovat adresu našeho webu, ale doména jednoduše působí poněkud nevzhledně. Zatímco u blogů či webů s podobným účelem lze tyto nedostatky poměrně snadno odpustit, u profesionálních webů a e-shopů to působí poněkud nevhodně.
Jaký typ koncovky domény je nejlevnější?
Pokud se chcete vyhnout bezplatným doménám 3.řádu, ale přesto chcete ušetřit, je třeba obrátit pozornost na typ koncovky. Ne všechny totiž mají stejnou hodnotu. Zatímco národní koncovky či například koncovka .com či .eu jsou poměrně drahé, zvolit můžeme i levnější alternativu v podobě koncovek .site, .art, .fun, .name a tak podobně.
Pozor na cenu prodloužení domény
Než se rozhodnete pro první výhodnou nabídku, na kterou narazíte, nezapomeňte zkontrolovat, kolik vás bude stát prodloužení domény příští rok. Doménu totiž zpravidla registrujeme na jeden rok, poté je třeba ji prodloužit. Zatímco samotná registrace může být poměrně levnou záležitostí, prodloužení se již může vyšplhat do vyšších částek. Vždy proto věnujte pozornost i této částce.
Srovnejte nabídky registrátorů
Pokud chcete za peníze investované do nákupu domény získat opravdu maximum, nezapomeňte pečlivě srovnat nabídky všech registrátorů. Ty se mohou v rámci totožné koncovky lišit nejen cenou registrace a prodloužení, ale také kvalitou poskytovaných služeb. Jelikož na českém trhu je momentálně kolem padesáti registrátorů, pro představu o jejich kvalitě doporučujeme zamířit na web nic.cz, kde naleznete certifikaci a hvězdičkové ohodnocení jednotlivých registrátorů.