VPN neboli virtuální privátní síť je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak chránit sebe a svá data na internetu. Zároveň nabízí mnoho užitečných funkcí z hlediska polohy zařízení, díky čemuž nám umožní obcházet filtrace a blokace určitých stránek. Pokud se VPN teprve chystáte vyzkoušet, či se vám jednoduše příliš nevyplatí placená verze, jste na správném místě – v dnešním článku vám přinášíme tipy na nejlepší VPN zdarma.
K čemu slouží VPN?
Nejčastějším důvodem, proč se uchylujeme k instalaci VPN, je především obcházení geoblokace nejrůznějších streamovacích služeb, jako je například Netflix, Disney+ či HBO Max. Přestože jsou tyto služby běžně dostupné i u nás, obsah se může na základě polohy zařízení výrazně lišit. S použitím VPN tak můžeme shlédnout filmy a seriály, které nejsou pro Českou republiku běžně dostupné, a naopak.
Mnohem zásadnější roli však VPN hraje v ochraně počítače či jiných zařízení. Díky tomu, že dokáže skrýt naši IP adresu, nás chrání před sledováním. Velice praktické je VPN zejména v případě, že se často připojujete k veřejným Wi-Fi hotspotům.
Jaká jsou nejlepší bezplatná VPN?
1. Atlas VPN
Bezplatná verze AtlasVPN je skvělým nástrojem pro ty, kteří hledají VPN s vysokou rychlostí. Nabízí měsíční datový limit 5 GB a je dostupná pro neomezený počet zařízení. Avšak má několik nevýhod, mezi které patří pouze 3 serverové lokality a servery nejsou optimalizovány pro streamovací služby.
2. Express VPN
Mezi hlavní výhody ExpressVPN patří zejména velké množství serverů (3000 serverů v 94 zemích), špičkové vojenské šifrování či ochrana proti únikům přes IP/DNS. V oblasti bezplatných VPN nás bude zajímat také bezpečnost našich dat v rukou poskytovatele – Express VPN neuchovává žádné záznamy, díky čemuž se není třeba obávat prodeje dat třetím stranám.
Bezkonkurenční je Express VPN také v oblasti geoblokace. Poradí si jak s blokací na Netflixu, tak celé řadě dalších streamovacích služeb.
Jedinou nevýhodou tak zůstává fakt, že skutečně bezplatnou verzi prakticky nenabízí – pouze 30denní zkušební lhůtu zdarma. Je tak vhodný zejména v případě, že chcete VPN vyzkoušet před zakoupením placené služby.
3. CyberGhost VPN
Neméně oblíbenou VPN je rovněž CyberGhost, který zaujme opravdu velkým množstvím serverů (8 123 v 90 zemích). Najednou můžeme připojit až sedm zařízení, tedy o dvě více než v případě Express VPN. I tato VPN nabízí politiku neuchovávání dat, maximálně bezpečné šifrování a perfektní rychlost, díky čemuž je vhodnou volbou i při hraní online her. Samozřejmostí je schopnost odblokovat streamovací služby.
Opět je třeba říci, že ani CyberGhost není zcela zdarma. Zaujmout však může o něco delší zkušební záruce vrácení peněz, která je hned celých 45 dní.
4. Proton VPN
Pokud hledáte skutečně bezplatnou VPN, doporučujeme sáhnout po Proton VPN. Nabízí bezplatné servery na celkem 3 místech. Je však potřeba počítat s o něco nižší úrovní služeb – připojit můžeme pouze jedno zařízení a nemusí si vždy dokonale poradit s geoblokací streamovacích služeb. Na druhou stranu se můžete těšit na opravdu špičkové zabezpečení, neomezené množství dat, stabilní rychlost při surfování po internetu či politiku nulového uchovávání vašich dat.
5. Avira Phantom VPN
Mezi VPN nabízející i čistě bezplatnou verzi patří také Avira Phantom VPN. V tomto případě je nutné počítat s omezením dat na 1 GB měsíčně a servery pouze na jednom místě. Nevýhody však vyvažuje možnost připojení neomezeného množství zařízení, vysoká rychlost při surfování na internetu a vysoká bezpečnost. Oproti výše zmíněným VPN však nefunguje v zemích omezujících použití VPN a vzhledem k nízkému množství dat zdarma není příliš vhodná k obcházení geoblokace streamovacích služeb. Vyzkoušet však můžete také 7denní zkušební verzi prémiové aplikace do mobilu.
Na co si dát pozor při výběru bezplatné VPN?
Pokud se rozhodnete vsadit na bezplatnou VPN, je nutné se při jejím výběru soustředit na několik kritérií. V prvé řadě je vhodné si ověřit, zda poskytuje dostatečné zabezpečení a ochranu. Neméně důležité je také to, zda neposkytuje vaše data třetím stranám, což je typické pro méně kvalitní VPN zdarma. Existují rovněž VPN zdarma, která vás na internetu nejen neochrání, ale navíc mohou samy obsahovat viry a další škodlivý software. Co se týká nepříliš kvalitních VPN zdarma, jmenovitě se jedná například o Betterner VPN, Hola Free VPN či SuperVPN.