Asi se shodneme, že základem bezpečného procházení internetu by kromě VPN a obezřetného stahování měl být především antivirový program. Nejednoho uživatele však může odradit poměrně vysoká cena kvalitních antivirů – pokud nechcete do ochrany svého počítače investovat velké částky, ale zároveň ho nechcete ponechat bez ochrany, kompromisem mohou být antiviry dostupné zdarma. V dnešním článku se proto podíváme na rozdíly mezi placenými a bezplatnými verzemi antivirů a podělíme se s vámi o tipy na ty nejkvalitnější.
Co je antivirus?
Začneme odpovědí na otázku, zda je bezplatný antivirus skutečně dostatečným řešením. V prvé řadě je třeba trochu lakonicky připomenout, že jakákoliv ochrana počítače je lepší než žádná. Na internetu totiž číhá řada hrozeb v podobě tzv. malwaru. Tento pojem označuje veškerý software, který má za úkol škodit, o čemž napovídá i původ této zkratky z anglického malicious software.
Zároveň je nutné dodat, že pod pojem malware nespadají pouze viry, které mnoho lidí považuje za primární hrozbu na internetu. Počítač bez ochrany antiviru je ohrožen například také krádeží dat, zpomalením výkonu či sledováním činnosti uživatele za účelem vydírání či prodeje dat. Antivirové programy jsou tak vyvinuty a neustále zdokonalovány a aktualizovány za účelem detekovat a zničit škodlivý software dříve, než stačí začít škodit.
Rozdíly mezi placenými a bezplatnými antiviry
Asi nebude žádným překvapením, že nejlépe se tohoto úkolu zhostí právě placené verze antivirových programů. To však neznamená, že dostatečnou míru ochranu nenabízí ani vhodně zvolené bezplatné verze. V drtivé většině tak výhody placené verze spočívají spíše v dodatečné ochraně a řadě pokročilých funkcí, jako je například VPN, firewall, správce hesel či ochrana při procházení webů. Placené alternativy rovněž bývají uživatelsky přívětivější a méně náročné na výkon počítače – bezplatné verze některých antivirů mohou během skenování lehce zpomalovat počítač.
Jaký je nejlepší antivirus zdarma?
K dostání je dnes poměrně velké množství bezplatných antivirů. Které patří mezi ty nejspolehlivější?
Avast Free Antivirus
Čeští uživatelé si s kvalitním bezplatným antivirem spojují zejména český Avast. I v bezplatné verzi tento antivirus poskytuje vysokou úroveň ochrany, kterou potvrzují nejen pozitivní zkušenosti uživatelů, ale především mnoho nezávislých testů. Kromě toho oceníte například poměrně intuitivní ovládání či funkci tzv. herního režimu, který pomáhá předcházet zpomalení PC oznámeními antiviru během hraní her. Jediným šrámem na pověsti Avastu tak zůstává kauza s prodejem uživatelských dat z roku 2020, které by však v současné době mělo být již minulostí, a není se tak třeba obávat tento antivirus nainstalovat.
Microsoft Defender
Pokud používáte Windows, jste pravděpodobně před malwarem chránění, aniž byste si toho byli vědomi. Microsoft Defender je základní antivirus, který najdeme v každé instalaci systému Windows. Kromě ochrany před škodlivými softwary nabídne také firewall a SmartScreen Filter, tedy ochranu při procházení webových stránek v aplikaci MS Edge. Zároveň má v sobě zabudovanou rodičovskou kontrolu, bohužel nenabízí herní režim ani blokování reklam.
Kaspersky Security Cloud Free
Poměrně oblíbeným antivirem zdarma je také antivirus Kaspersky Security Cloud Free, který se těší vysokému hodnocení odborníků. Kromě základní ochrany můžete očekávat mnoho různých funkcí včetně čističe systému, zabezpečení e-mailů či plánovač skenů. Na rozdíl od některých bezplatných antivirů však nenabízí rodičovskou kontrolu, blokováni reklam, herní režim či ochranu před spamem. Přesto se jedná o velice spolehlivý antivirový program, který má navíc pozitivní vliv na výkon systému počítače.
Bitdefender Antivirus Free Edition
Pokud nestojíte o nadstavbové funkce, ale spíše chcete bezplatný antivirus s perfektní ochranou, vhodnou volbou bude Bitdefender Antivirus Free Edition. Poradí si s malwarem, viry, ransomware, trojskými koňmi i spywarem. Navzdory minimu dodatečných funkcí můžete počítat s herním režimem. Ocenit musíme také fakt, že vás nebude každou chvíli otravovat reklamou na placenou verzi.
Závěrem
Pátrání po opravdu kvalitním bezplatném antiviru se může zdát jako hledání jehly v kupce sena. V prvé řadě si především ujasněte, jaké funkce od antivirového programu očekáváte. Zároveň nezapomeňte zvážit vliv daného antiviru na výkon počítače či úroveň ochrany, kterou nabízí. Na závěr však nezbývá než dodat, že pro opravdu komplexní ochranu bez kompromisů je již potřeba sáhnout po placené verzi.