Bezpečnost na internetu je stále zásadnějším tématem. Přestože lze svá data chránit mnoha způsoby, základem zůstává především kvalitní antivirus, který ochrání počítat za všech okolností. Bohužel některé antiviry v oblasti bezpečnosti rozhodně nedostačují a mnohdy do systému počítače pustí škodlivý malware či spyware, případně systém nadměrně zpomalují. V dnešní recenzi vám proto přinášíme tipy na nejlepší antiviry pro Windows.
Proč nestačí základní antivirus Windows Defender?
Nabízí se otázka, zda si nevystačíme se základním antivirem, který je běžnou součástí systému Windows, tedy antivirem Windows Defender. Ačkoliv se jedná o poměrně účinný antivirus, poněkud zaostává v oblasti ochrany před malwarem spywarem, ransomwarem či například phishingem. Z toho důvodu není příliš vhodný pro ty, kteří chtějí ochránit citlivá data, jako jsou například hesla či bankovnictví.
Pokud na druhou stranu v počítati nemáte žádná data, jejichž ztráta či zneužití by pro vás představovalo problém, Windows Defender je poměrně dostačující (a bezplatnou) volbou.
Co vzít při výběru v potaz?
V případě, že pátráte po tom nejlepším antiviru, se základní ochranou si pravděpodobně nevystačíte. Co je však třeba při výběru zvážit? V rámci dnešní recenze se zaměříme hned na několik zásadních oblastí, které vám tuto volbu značně usnadní. Mezi sledované parametry patří například míra ochrany proti malwaru či phinsgingu, možnost využití firewall či VPN v rámci antiviru, rodičovská kontrola či zásady neuchovávání záznamů integrované VPN. Poměrně důležitým kritériem může být také míra, do jaké antivirus zpomaluje chod systému.
Nejlepší antiviry pro Windows
Norton 360
Na vrcholku pomyslného žebříčku se již několik let drží antivirus Norton 360. Jeho hlavní výhodou je především špičková ochrana proti malwaru, kdy je schopen rozpoznat i hrozby, které nejsou uloženy v žádné z databází malwaru. Zároveň nabízí mnoho dodatečných funkcí, jako je ochrana proti phishingu, integrovaná brána firewall, rodičovská kontrola či VPN.
Z hlediska ochrany citlivých dat je praktický také bezpečný správce hesel. Navzdory velkému množství funkcí je Norton 360 stále velice intuitivní a uživatelsky přívětivý, a to za poměrně příznivou cenu.
Bitdefender Total Security
O nic hůř si nevedl ani antivirus, který obsadil druhé místo žebříčku. Bitdefender oceníte zejména v případě, že hledáte antivirus, který vám nijak nezpomalí počítač, a to ani během kontroly. Podobně jako Norton si poradí s malwarem, ale také spywarem či trojskými koňmi. Vhod přijde také fakt, že při výskytu hrozby včas zálohuje citlivá data a po jejím odstranění je opět obnoví. Součástí antiviru je rovněž VPN a rodičovská kontrola, jedinou nevýhodou tak může být lehce vyšší cena.
TotalAV
Pokud je pro vás kromě ochrany antivirem zásadní také VPN neboli virtuální privátní síť, vhodnou volbou bude antivirus TotalAV. Ten si nejen poradí s malwarem, ale rovněž nabídne kvalitní VPN se servery ve více než 30 zemích světa. Bonusem je nulové uchovávání záznamů a možnost nouzového odpojení. Jediným slabším místem je pak nepříliš kvalitní správce hesel.
V případě, že chcete antivirus pouze vyzkoušet, je dostupná 30denní záruka vrácení peněz.
McAfee Total Protection
Podobně jako Norton patří McAfee mezi nejpopulárnější antiviry. Přestože v ochraně před malware za Nortonem mírně zaostává, nabízí mnoho doplňkových funkcí, jako je ochrana webu, optimalizace systému a baterie či kontrola zranitelnosti. Zároveň nabízí poměrně rychlou VPN s neomezeným množstvím dat.
Velkým mínusem, který ho poslal na čtvrté místo, jak pak především neúměrně vysoká cena verze pro jeden počítač. O poznání výhodnější je pak tarif pro rodinu, který za mnohonásobně nižší cenu nabídne ochranu pro deset zařízení.
Avira Prime
Posledním dnes hodnoceným antivirem je antivirus Avira Prime, který vyniká především minimální zátěží a zpomalením systému. Skvěle si vede také v oblasti detekce malwaru. Mezi doplňkovými funkcemi najdeme nejen VPN, ale také správce hesel, PUA štít, optimalizaci firewall brány či ochranu webu. Příznivá je i cena, která zahrnuje použití pro 5 zařízení včetně Androidu i macOS a iOS. Doporučit můžeme také bezplatnou variantu, u které je však potřeba počítat s pouze základními funkcemi.