Bezpečnost na internetu je tématem, které neztrácí na aktuálnosti ani dnes – právě naopak. Jedním ze způsobů, jak se v online prostředí chránit, je kromě antiviru také VPN. Vzhledem k její rostoucí popularitě se objevuje stále větší množství poskytovatelů různé kvality a ceny. Pokud byste rádi využili výhod virtuální privátní sítě, ale zároveň za ni nechcete nechat závratné částky, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak ušetřit za VPN.
Co je to VPN?
Nejprve se však krátce zastavme u toho, co VPN vlastně je a na jakém principu funguje. Jedná se o anglickou zkratku pro Virtual Private Network, tedy virtuální privátní síť. Jednoduše řečeno, dokáže naši internetovou identitu skrýt nejen před stránkami, které navštěvujeme, ale také například před poskytovatelem internetového připojení. Díky tomu jsme my i naše data v bezpečí.
Kdy se vyplatí pořízení VPN?
Nejčastějším důvodem k pořízení VPN je právě bezpečnost, a to zejména v případě, že se často připojujeme k veřejným sítím Wi-fi, které s sebou nesou zvýšené riziko útoku hackerů, sledování a tak podobně.
VPN vám však přijde vhod i v případě, že chcete obejít online cenzuru či odblokovat streamovací platformy s geoblokací, jako je například Netflix či Disney+, které v různých zemích nabízejí lehce odlišný obsah. Zároveň můžete díky VPN ušetřit při nákupech či omezit personalizované reklamy.
V případě, že nic podobného nepotřebujete, nemáte ve svém počítači žádná citlivá data, ani se nehodláte připojovat k veřejným sítím, nejspíš by pro vás bylo VPN trochu zbytečnou investicí.
Jak ušetřit při pořízení VPN?
Přestože rozhodně platí ono obligátní „na VPN se nevyplatí šetřit“, je pochopitelné, že mnoho uživatelů hledá finančně příznivou variantu. Existuje hned několik způsobů (z nichž některé jsou bezpečnější než jiné), jak při pořizovaní virtuální privátní sítě ušetřit. A jaké to jsou?
VPN zdarma
Nejlevnější, respektive úplně bezplatnou, jsou samozřejmě VPN zdarma. Ačkoliv mohou působit lákavě, je třeba říci, že nemusí být tou nejlepší volbou. Nejen, že nabízí značně limitované služby s menším počtem serverů, či výrazně zpomalují počítač, ale také mohou dělat přesně to, kvůli čemu jsme si VPN vůbec nainstalovali – někteří poskytovatelé ukládají naše data a přeprodávají je třetím stranám.
Pokud tak hledáte spolehlivou VPN zdarma, držte se ověřených poskytovatelů, jako je ProtonVPN, TurboVPN či Vira Free Security. U všech je však nutné počítat s omezením služeb, zpravidla tedy neschopností odblokovat streamovací služby, či pomalejším rozhraním. Některé z bezplatných verzí rovněž omezují množství dat, které můžeme za den využít, jako například Hotspot Shield.
Zkušební verze zdarma
Pokud hledáte bezplatnou verzi z důvodu vyzkoušení, zda vůbec VPN využijete, vhodnější alternativou je zkušební verze zdarma. Tu nabízí poměrně velké množství poskytovatelů, jako například celosvětově populární ExpressVPN.
Hlavní výhodou jsou zejména plně využitelné služby, tedy možnost využívat všechny nabízené servery bez omezení dat atd. Obvykle si VPN ve zkušební verzi poradí i se streamovacími službami a poskytuje dokonalé zabezpečení bez rizika uchovávání vašich záznamů. Bohužel po měsíční lhůtě musíme začít využívat placené verze či předplatné VPN zrušit.
Srovnejte nabídky poskytovatelů
Pokud se rozhodnete, že vhodnější a bezpečnější volbou pro vás bude placená VPN, je na místě především pečlivé porovnání jednotlivých poskytovatelů. Zvážit bychom měli celou řadu kritérií, a to jak cenu, tak rychlost, spolehlivost, množství serverů, schopnost odblokovat streamovací služby či uživatelskou přívětivost. Neméně důležité je také množství licencí – pokud se o zbývající licence v rámci předplatného podělíte s rodinou a přáteli, výsledná cena bude o poznání nižší.
Vsaďte na dlouhodobé předplatné
Posledním krokem, který vám ušetří opravdu vysoké částky, je pořízení dlouhodobého předplatného. Je třeba si uvědomit, že pokud platíte za VPN na měsíční či čtvrtletní bázi, platíte nejvyšší možnou cenu u daného poskytovatele VPN.
Pohled na tabulku tarifů kteréhokoliv z nich vám napoví, že při pořízení ročního či tříletého předplatného můžete ušetřit mnohdy až 80 %, což se skutečně vyplatí (tedy za předpokladu, že VPN budete aktivně využívat po celou tuto dobu).
Závěrem
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy mějte na mysli, že ztráta dat či soukromí na internetu může být mnohem dražší než pár korun navíc za VPN. Přestože je samozřejmě na místě hledat nejlevnější nabídku, bezpečnost a kvalita služeb by měla být vždy na prvním místě.