Pokud je váš notebook či počítač také vaším pracovním nástrojem, pravděpodobně chcete udržet svá data v bezpečí. Na internetu číhá celá řada nástrah, které mohou v počítači napáchat nenapravitelné škody, a to jak z osobního, tak finančního hlediska. V následujících řádcích vám proto přinášíme praktické tipy, na co z hlediska zabezpečení vašeho PC rozhodně nezapomínat.
Jaká jsou rizika v online prostředí?
Pokud pravidelně používáte počítat, pravděpodobně jste dobře seznámeni s rizikem virů. Viry však rozhodně nejsou tou jedinou hrozbou, který na internetu číhá. Hackeři se velice často uchylují také k útokům ve formě malwaru, spywaru, adwaru, rootkitu, ransomwaru, trojských koní, červů či phishingu. Při nedostatečné ochraně počítače tak mohou nejen získat vaše hesla a další citlivé údaje, ale také smazat cenná data či zpomalit nebo zablokovat váš počítač.
Na co nezapomínat z hlediska bezpečnosti
Jediným efektivním způsobem, jak se proti podobným útokům chránit, je dodržování několika základních zásad, mezi které patří nejen kvalitní antivirus, ale také například pravidelné aktualizace či aktivní firewall.
Antivirus
Pokud je váš počítač připojen k internetu, antivirus by měl být naprostou samozřejmostí. Tento sowtware v zařízení vykonává hned několik funkcí. Mimo jiné ho chrání před počítačovými viry, aktualizuje virové databáze, poskytuje rezidentní štít či kontroluje bezpečnost e-mailů. Množství dodatečných funkcí samozřejmě záleží na kvalitě antiviru – u bezplatných verzí je nutné počítat s pouze základní ochranou.
Operační systém
Odkládáte neustále aktualizaci vašeho operačního systému? To je možná chyba. Jedním z častých cílů hackerů jsou totiž slabá místa v operačním systému, skrze které se mohou do systému dostat a celý ho ovládnout, případně zcizit nebo smazat důležitá data. Právě tyto chyby jsou důvodem mnoha aktualizací, které po vás počítač vyžaduje – výrobce jednoduše tato slabá místa a chyby opravuje dřív, než jich stačí využít hacker s nekalými úmysly. Není tak radno nechávat operační systém „děravý“, kdy si přímo říká o útok hackera.
Prohlížeč a další software
Nutnost pravidelných aktualizací se týká také ostatního softwaru, který se může stát snadným terčem útoků. Aktualizace byste neměli zanedbávat zejména u internetových prohlížečů, jako je FireFox, Opera, Edge či Chrome, které jsou pro hackery skutečně první „na ráně“.
Firewall
Prevencí útoku je rovněž tzv. firewall, program, který kontroluje tok dat mezi počítačem a vnější počítačovou sítí. V případě problému umí datový tok nejen regulovat, ale také rovnou zastavit, čímž nám pomůže vše včas řešit. Firewall zpravidla bývá součástí operačního systému – pokud však pracujete se skutečně citlivými daty, je vhodné ochranu zesílit použitím specializovaného firewallu, který poskytne skutečně komplexní ochranu.
Legální software
V neposlední řadě je třeba dodat, že veškerý software, který nainstalujeme do počítače, by měl být legální. Ačkoliv vás možná láká ušetřit nemalou částku za bezplatné stažení jinak velice nákladného programu, je třeba počítat s tím, že nelegální verze nejsou pravidelně aktualizovány. Tím se opět dostáváme k otázce naznačené v úvodu – v neaktualizovaném programu mohou být chyby, které přímo vyzývají k nezvané návštěvě hackerem. Zároveň se tak vyhnete finančnímu postihu, ke kterému může vést nelegální užívání softwaru.
Zálohujte, zálohujte, zálohujte
I při dodržení všech zásad se může stát, že přijdete o svá data kybernetickým útokem či virem, případně mechanickým poškozením počítače. Z toho důvodu je vhodné všechna důležitá data svědomitě zálohovat. Způsob, pro jaký se rozhodnete, je čistě na vás – zálohovat můžete jak na optická média (CD, DVD…), tak zvolit modernější a praktičtější variantu ve formě externích pevných disků či cloudových uložišť. Pokud si chcete být skutečně jisti, že o svá data za žádných okolností nepřijedete, ideálním řešením je kombinace pevného disku i cloudu.